
Arco: wonderdrank
Column ColumnBarendrecht is al zeker twee jaar lang het dorpje van Asterix en Obelix dat de Romeinen buiten de poort probeert te houden. In dit geval hebben de legionairs aan de ene kant van het dorp een windturbine bij zich. Aan de andere kant bereiden ze de bouw voor van horeca.
We moeten de parallel met de strip van Asterix en Obelix niet te ver doortrekken. Maar waar in de strip op de achtergrond Julius Caesar in het verre Rome aan de touwtjes trekt, is dat bij ons een ander. De legionairs worden in ons geval aangestuurd vanuit het verre Den Haag.
In het eerste geval stond de provincie toe dat er aan de Koedood horeca wordt gebouwd in een stiltegebied. Ik heb altijd geleerd dat de provincie er is om de ruimtelijke ordening fatsoenlijk te regelen. Nou, dit lijkt nergens naar. Maar de gemeente Barendrecht is naar de Raad van State gestapt. Benieuwd of het helpt.
In het tweede geval gaat het om de bouw van windturbines rond het Vaanplein. Het is al een vreemd idee om in zo’n dicht bebouwd gebied windturbines te plaatsen. Aan de andere kant, we willen wel graag dat we ’s avonds thuis het licht kunnen laten branden. Dat is ook een offer waard.
Maar mijn ergernis zit op een ander punt. Het lijkt wel of niet de provincie de baas is, maar windmolenaar Statkraft. Toen de gemeente Barendrecht vorig jaar samen met bewoners het normenkader voor het Windpark Vaanplein opstelde, putte gedeputeerde Potjer zich uit in argumenten om toch vooral minimale eisen te stellen aan de windturbines. “Een overheid mag niet zomaar ondernemers beperken in hun onderneming”, schreef hij. Nou, daar hebben de boeren nooit iets van gemerkt.
Als een gewone omwonende van het Vaanplein een dakkapel wil plaatsen, dan stelt de overheid allerlei eisen. Terecht. Maar als Statkraft langs komt met een windturbine, dan moet de gemeente niet moeilijk doen. En als de gemeente toch eisen stelt, dan loopt de molenaar naar de provincie. Met het verzoek om de gemeente Barendrecht buitenspel te zetten.
Mijn beeld dat de provincie het beste voor heeft met de ruimtelijke ordening loopt zo weer een krasje op.
Voorlopig dieptepunt is het gesprek dat Commissaris van de Koning Wouter Kolf (ik dacht dat ‘ie verstandiger was….) organiseert, met aan tafel het provinciebestuur, het college van Barendrecht en molenaar Statkraft. En de bewoners? Die zijn niet welkom.
Het begint erop te lijken dat de gemeente Barendrecht buiten spel gezet gaat worden bij de aanleg van Windpark Vaanplein. Asterix en Obelix hadden een wonderdrank om het gevaar te keren. De gemeenteraad van Barendrecht heeft een motie aangenomen. Benieuwd hoe krachtig dat wapen is.
Wordt vervolgd.















