Afbeelding
Ingezonden mededeling

Wat betekent onder bod

Algemeen

U heeft de beslissing genomen om een appartement te kopen, een spannende fase staat op het punt te beginnen. In dit stadium kunt u veel nieuwe termen tegenkomen waarvan u de betekenis niet altijd weet. Een van de termen die je regelmatig tegenkomt, is ‘aanbieding’. Maar wat houdt het precies in als er een woning wordt aangeboden

Ten eerste is het belangrijk om te weten dat de makelaar beslist wanneer hij een huis te koop aanbiedt. Sommige makelaars bieden het appartement aan na ontvangst van het eerste bod, terwijl anderen het pas overdragen nadat er verschillende biedingen zijn gedaan en partijen al over de verkoopvoorwaarden kunnen onderhandelen. Wanneer een woning als “onder bod” staat, is het dus vooraf niet altijd duidelijk in welk stadium van de verkoop partijen zich bevinden. Over het algemeen geldt dat als de woning wordt aangeboden, er een serieus geïnteresseerde koper is en de koper onderhandelt met de verkoper.

Verschillende stadia van verkoop

Het verkoopproces van een huis kan worden onderverdeeld in vier verschillende fasen.

Beschikbaar

Aangeboden

Verkocht tegen beslissende voorwaarden

Verkocht

Een aangeboden woning betekent niet dat de woning is verkocht. Dit geldt alleen als er een commerciële overeenkomst tussen de partijen bestaat. Als het verkoopcontract een kritieke voorwaarde bevat, zoals een hypotheek, bevindt het verkoopproces zich in stap 3. De kritieke voorwaarde in het verkoopcontract wordt meestal gefinancierd. Als de hypotheekaanvraag van de koper binnen de gestelde termijn wordt goedgekeurd, is de koopovereenkomst gesloten en is het appartement verkocht.

Wat mag wel en wat mag niet als de woning te koop staat?

Dat gezegd hebbende, de aangeboden woning is nog niet verkocht. Wat kan en mag nu met belangstelling? Bij serieuze interesse in het aanbod van het appartement kan het verstandig zijn om een koper te bellen. Een aankoopmakelaar is op de hoogte van alle regels en heeft ervaring met het kopen van een woning zodat zij u kunnen adviseren over de beste strategie.

Het is verstandig om eerst contact op te nemen met de verkoper over de meer gedetailleerde fase van het verkoopproces. Als de woning wordt aangeboden, is het nog steeds mogelijk om een bezichtiging en zelfs een bod uit te brengen. Bedenk natuurlijk dat de onderhandelingen al ver weg kunnen zijn. Op dit punt in het verkoopproces heeft de verkoper echter nog steeds het recht om de lopende onderhandelingen te beëindigen en uiteindelijk uw bod te accepteren. Bij echte interesse doe je zeker een interessant bod aan de verkoper. Het kan zijn dat de verkoper toch besluit met je in gesprek te gaan.

De makelaar dient het bod te bespreken

De makelaar moet uw bod met de verkoper bespreken, ook als de onderhandelingen gevorderd zijn of het conceptcontract al op tafel ligt. De verkoper moet zelf beslissen of hij dit bod wil accepteren en daarmee onderhandelingen met andere partijen wil aangaan of niet. De makelaar moet de eerste geïnteresseerde koper met wie de verkoper al heeft onderhandeld informeren over dit nieuwe bod. Er kan geen materiële informatie worden gegeven over het bedrag of andere voorwaarden van de aanbieding. Partijen zijn niet van plan tegen elkaar te spelen.

Een geïnteresseerde starter is natuurlijk niet blij te horen dat er iemand anders in beeld is die zijn droomhuis vlak voor zijn ogen zou kunnen stelen. Duidelijke communicatie met alle partijen staat in deze fase voorop. Ook kan de makelaar de eerste geïnteresseerde in de gelegenheid stellen een nieuw bod uit te brengen om iedereen een gelijke kans te geven. Uiteindelijk beslist de verkoper wat er gebeurt.

Hoe groot is de kans op een appartement?

Met andere woorden, de woning is pas verkocht als het koopcontract is getekend en aan de kritieke voorwaarden is voldaan. Tot die tijd, als je geïnteresseerd bent, is er nog een kans. Houd er echter rekening mee dat als de woning wordt aangeboden, het feest waarschijnlijk al voorbij is. Dit wordt ook vaak gewaardeerd door de verkoper. Maar een bod doen is altijd de moeite waard. Het kan natuurlijk ook zijn dat de koper geen financiering kan regelen, of dat de koper uw bod zo interessant vindt dat de onderhandeling wordt afgebroken. Je kunt niet iemand plaatsen die het geprobeerd heeft!

Advertenties uit de krant