Ingrid Heijkoop en Sandra Potters: 'In Barendrecht vallen per jaar drieduizend mensen'.
Ingrid Heijkoop en Sandra Potters: 'In Barendrecht vallen per jaar drieduizend mensen'.

Training tegen vallen geeft 80-plussers meer zelfvertrouwen

Algemeen

BARENDRECHT – Zelfstandig wonende ouderen met een hoog risico om te vallen, hebben baat bij Otago. Ingrid Heijkoop en Sandra Potters vertellen wat er achter dit begrip schuilgaat.

“Nee, Otago is geen afkorting”, zeggen ze lachend. Dat is een veel voorkomend misverstand. Het is de naam van een plaats in Nieuw-Zeeland. Daar werd een methode ontwikkeld om ouderen steviger op hun benen te laten staan. Het is de Week van de Valpreventie, dat is een mooie aanleiding om hier extra aandacht aan te besteden.

“In Barendrecht vallen per jaar drieduizend mensen”, vertelt Ingrid Heijkoop. Ze is ouderenadviseur bij KijkopWelzijn. Ze doet haar verhaal samen met Sandra Potters, geriatrisch fysiotherapeut bij Fysio Barendrecht.

Valrisico

Bij KijkopWelzijn kunnen ouderen zich laten testen op hun valrisico. Dat gebeurt door een stukje te lopen over een zwarte mat, de Smartfloor. Dan moet er wel een enkelband worden omgedaan. Dat zorgt altijd voor een komisch moment. Uit deze eenvoudige test komt of iemand een laag, matig of een hoog valrisico heeft.
Voor de eerste twee groepen zijn goed bezochte trainingen. Juist de laatste groep, die het meeste risico loopt, is lastig te bereiken. Dat is voor deze mensen een gemis, weten Heijkoop en Potters. “Juist bij 80-plussers merken we dat deze methode heel effectief is.” Ze denken dat er bij de ouderen en bij hun kinderen veel vooroordelen bestaan. De training zou te moeilijk zijn, of mensen zouden er niets meer aan hebben. “Probleemdenken”, noemen ze dat. Zelfs mensen met beginnende dementie, Parkinson of alzheimer kunnen meedoen.

Oefeningen

“Veel mensen die slecht ter been zijn, zijn aan huis gekluisterd. Maar daar is best wat aan te doen”, vertelt Sandra Potters. Het Otago-programma duurt twaalf weken. Daarin is er één keer per week een bijeenkomst in de praktijk. Daar wordt gewerkt een de kracht en de stabiliteit van de deelnemers.
De deelnemers krijgen een cursusboek met oefeningen die ze thuis kunnen doen. Tenslotte gaan ze wandelen, waarbij ze opbouwen naar een wandeling van een half uur. Voor het programma betalen mensen een eigen bijdrage van 25 euro. De rest betaalt de gemeente.

Sandra Potters merkt dat mensen bang zijn dat vallen onderdeel is van de training. “Dat zit er niet in. We hebben het er wel over hoe mensen na een val weer overeind kunnen komen.”
De afgelopen twee jaar hebben 15 groepen het Otago-programma uitgevoerd. Dat gebeurde zowel in het centrum als in Carnisselande. Het zijn kleine groepen, die bestaan uit zes tot acht mensen.
Sandra Potters heeft gezien wat het doet voor de deelnemers. “Ik merk dat mensen zelfverzekerder worden. Ze krijgen meer vertrouwen in hun eigen kunnen. ‘Ik voel me gerustgesteld, want ik weet nu wat ik moet doen als ik val’, zei iemand. Je ziet ook sociale contacten ontstaan. Zo is er een groep waarin mensen graag boeken uitwisselen. En laatst zag ik twee deelnemers arm in arm lopen op de Middenbaan. Daar doe je het voor.”

Aanmelden

Ingrid Heijkoop hoopt dat zelfstandig wonende ouderen zich voor deze training aanmelden. “We weten dat deze mensen er zijn. Je gunt het ze zo, want er is veel winst mee te behalen.”
“Vallen hoort niet bij het ouder worden”, verzekert Sandra Potters. “En we stoppen niet met bewegen omdat we ouder worden, maar we worden ouder omdat we daarmee stoppen.”
Neem voor informatie contact op met KijkopWelzijn: info@kijkopwelzijn.nl of 0180 691 800.
Mensen kunnen ook zelf binnen een paar minuten hun valrisico testen op de website
www.testjevalrisico.nl

Advertenties uit de krant