Boekhandelaar Mark Snoek en kunstdetective Arthur Brand.
Boekhandelaar Mark Snoek en kunstdetective Arthur Brand.

Kunstdetective Arthur Brand trekt volle zaal

Algemeen

BARENDRECHT – Aan het begin van de week was hij wereldnieuws: kunstdetective Arthur Brand. Hij had een verloren gewaand schilderij van Picasso teruggevonden. Op vrijdagavond kwam hij gewoon naar Het Kruispunt voor een lezing, want afspraak is afspraak.

Mark Snoek van The Read Shop had Arthur Brand uitnodigt om te vertellen over zijn boek 'De paarden van Hitler'. Maar Brand vertelde natuurlijk eerst over de Picasso. ,,Ik heb nog twee tot driehonderd onbeantwoorde mails van journalisten op m'n computer staan. Je wordt op zo'n moment door iedereen benaderd. Van RTV Oost tot de New York Times. Dit nieuws is echt de hele wereld over gegaan."

De Picasso ter waarde van 25 miljoen moest terug naar de verzekering. Maar voor het zover was, werd het doek eerst door criminelen bij Brand thuis afgeleverd. Wat doe je er dan mee? Brand hing de Picasso maar gewoon aan de muur, boven de bank. ,,Heel even had ik het duurste huis van Amsterdam", grapt de speurder. Hij toont de bezoekers in Het Kruispunt een huiselijke foto. Arthur Brand thuis languit op de bank, met daarboven de Picasso. De volgende ochtend kwam de verzekering het doek halen. Met een gepantserde auto, begeleid door een aantal bewakers. De sjeik, van wie het doek ooit werd gestolen, heeft nog niet de moeite genomen om Brand te bedanken.

Arthur Brand trakteerde het publiek op tal van anekdotes uit de kunstwereld. Voor een kunstdetective blijkt er werk in overvloed. ,,Dertig procent van de kunst is vals", zegt Brand stellig. De oorzaak? ,,Het is hebzucht van alle kanten." In de kunstwereld gaan grote bedragen om. Maar daar profiteert de kunstdetective niet van, verzekert hij. Meestal wordt er geen vindersloon uitgekeerd. ,,De zoektocht naar de paarden van Hitler heeft me zo'n 10.000 euro gekost." Dat geld verdient hij terug met de verkoop van boeken, filmrechten en lezingen. Ook heeft hij klanten die hem tegen betaling dingen laten uitzoeken, maar daarover bleef Brand wat vaag.

De lezing werd georganiseerd door The Read Shop, Bibliotheek Aan Zet en theater Het Kruispunt. Met 120 bezoekers was de bovenzaal bijna tot de laatste stoel gevuld. Na afloop stond er een lange rij voor de tafel van de schrijver om een gesigneerd exemplaar van zijn boek aan te schaffen.

Advertenties uit de krant